Главное

Франківські екоактивісти створили 470 станцій моніторингу повітря - Спец. Материалы

00:21 24 Ноябрь Киев, Украина

Франківські екоактивісти створили 470 станцій моніторингу повітря Понад 50% ринку громадського моніторингу якості повітря в Україні належить франківським винахідникам з ГО “Фрі Ардуіно”. Щодня 250 їхніх станцій, розміщених по всій Україні, передають інформацію про стан повітря через онлайн-карту. Про це повідомив куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity Олексій Трелевський, пише “Суспільне”. “Ми були першими в Україні, хто понад два роки тому започаткував громадський моніторинг якості повітря в Україні.

Все почалося із гуртка робототехніки. Ми з учнями-винахідниками розробили соціальний проєкт моніторингу і подалися на грант в Urban Space 100. Проєкт підтримали. З того часу ми виготовили 470 станцій моніторингу”, – каже Трелевський.

Серед приладів моніторингу EcoCity – стаціонарні та мобільні станції. До прикладу, станція Sapphire-32 вимірює понад 15 показників – рівень пилу, формальдегіду, оксиду азоту, аміаку, вуглекислого та інших газів, радіаційний фон, летючі органічні частки, приземний озон, рівень шуму, а також температуру, вологість, атмосферний тиск. Роль франківських винахідників та екоактивістів у громадському моніторингу повітря обговорили під час п’ятиденної міжнародної онлайн-конференції “Промислове забруднення повітря в Україні: що ми можемо зробити разом?” (Україна – Прага). Захід стартував в Івано-Франківську і продовжиться у Запоріжжі, Нікополі, Краматорську та Харкові.

Конференція є підсумковим заходом дворічної українсько-чеської співпраці в межах проєкту “Чисте повітря для України”. За словами Олексія Трелевського, прилади громадського моніторингу якості повітря EcoCity є унікальними, адже базуються на власних авторських розробках, і при цьому аналізують найбільшу кількість забруднювачів у порівнянні з іншими станціями моніторингу. Основним забруднювачем повітря, за словами Трелевського, є промисловість. До трійки найбільших належать Криворізький “Арселоміттал”, Маріупольський металургійний комбінат і Бурштинська ТЕС, що на Прикарпатті.

За словами куратора EcoCity, після того, як в Україні повністю сформується концепція державного моніторингу повітря, громадський міг би його доповнити і стати лакмусовим папірцем для суспільства у разі недостовірних даних від підприємств-забрудників. Читайте також: японське літаюче авто вперше піднялось у повітря з людиною на борту Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram! Вже понад пів року у світі лютує коронавірус. Хвороба, яку він викликає, за найбільш оптимістичними прогнозами, супроводжуватиме людство ще щонайменше рік. З часу появи вірусу COVID-19 зафіксували у 54 мільйонів жителів планети, з них 34 мільйони одужали, а 1,3 мільйона – на жаль, померли.

Пандемія викликала у людей різну реакцію. Дехто, побоюючись за своє життя Я щодня гуляю тут зі своїм собакою. Взад-вперед. Туди-сюди.

Тут ходимо тільки ми: я і собака. Краєвид щоразу однаковий: шипшиновий кущ, дві берези, молодий дубок, тернові хащі, високий паркан – і назад у зворотному порядку. Хіба, може, листу на тому всьому щодня стає все менше, а шипшинові ягідки все більше морщаться і тьмяніють.  А сьогодні Ми всі живемо всередині казки. Казки про втрачений час в умовах пандемії.

І її сюжет розгортається за законами ситкому, коли логіка наступних подій визначається попередніми вчинками персонажів. Володимир Зеленський захворів на COVID-19. Його госпіталізовано до «Феофанії» з симптомами, з якими посполитому українцеві дай Боже встановити постійний контакт з сімейним лікарем. Зі спецпалати (про відсутність яких              Якось на одній із наших пар під час мого навчання філфаці письменник Степан Процюк розповідав нам про Лесю Українку та її «Кассандру».