Мнения

Американська компанія заявила про атаку російських хакерів на сервери Burisma - Спец. Материалы

16:08 14 Январь Киев, Украина

Американська компанія заявила про атаку російських хакерів на сервери Burisma Російські хакери атакували сервери української газової компанії Burisma, яка фігурує в розслідуванні про імпічмент президента США Дональда Трампа. Про атаку повідомила американська компанія з кібербезпеки Area 1 Security. За даними компанії, атака на Burisma почалася в листопаді 2019 року. "Від початку листопада 2019 року Головне розвідувальне управління Генерального штабу збройних сил РФ запустило фішингову кампанію, спрямовану на Burisma Holdings...

Виявлена фішингова кампанія має на меті крадіжку облікових даних електронної пошти співробітників Burisma Holdings, її дочірніх компаній та партнерів", – ідеться в повідомленні. Експерти вважають, що російські хакери шукали компромат на Джо Байдена, імовірного суперника на виборах президента США у 2020 році чинного глави держави Дональда Трампа, а також на його сина Гантера Байдена, який входив до ради директорів української компанії. За даними фахівців американської компанії, до атаки, окрім співробітників ГРУ, причетні хакерські угруповання Pawn Storm і Fancy Bear. У Area 1 Security вважають, що методи хакерів були схожі на ті, що використовували під час зламу серверів Демократичної партії США перед виборами 2016 року, відповідальність за який також покладають на Росію.

Поки незрозуміло, що хакерам вдалося знайти. Байден-молодший працював у раді директорів Burisma Group, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після зміни влади в Україні у 2014 році ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але згодом справу було закрито. У 2016 році Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана із кримінальним провадженням, де містилися матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена або його сина Гантера. Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту та ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в Конгресі. Як випливає зі стенограми телефонної розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського, що відбулася 25 липня, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma.

Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть. На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито "вкрав мільйони в Китаї".

Байден заявив, що його син не зробив нічого поганого, працюючи в Україні. Після публікації стенограми розмови Трампа й Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підкреслив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів. 18 грудня Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа.