Мнения

МЗС України вручило ноту послу Угорщини через його висловлювання стосовно закону про освіту - СМИ rezonans

01:37 03 Декабрь Киев, Украина

МЗС України вручило ноту послу Угорщини через його висловлювання стосовно закону про освіту Посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто 2 грудня запросили в Міністерство закордонних справ України через його висловлювання в інтерв'ю виданню "Главком". Про це повідомила пресслужба українського МЗС. "Було зазначено про неприйнятність його заяв щодо автономії угорської національної меншини в Україні та блокування угорською стороною діяльності комісії Україна – НАТО. Вручено ноту протесту.

У ході бесіди було додатково наголошено на тому, що закон України "Про освіту" не порушує прав українців угорського походження, а навпаки, надає їм можливості кращої самореалізації в Україні, що наразі було підтверджено Венеціанською комісією", – ідеться в повідомленні. Ійдярто в інтерв'ю "Главкому" від 28 листопада критикував підхід України до мови освіти. На думку посла, було б краще, якби предмети у школі діти вивчали рідною мовою, а українську вчили б п'ять разів на тиждень. Відносини України та Угорщини погіршилися після голосування Верховною Радою за закон "Про освіту".

Закон у другому читанні й у цілому ухвалили 5 вересня 2017 року, він набув чинності 28 вересня. Згідно з нормами цього документа, розширюють використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні. У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на найвищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, поки до закону не буде внесено змін.

Водночас угорський прем'єр Віктор Орбан підкреслював у листопаді 2018 року, що підтримує Україну у протистоянні з Росією. Українська сторона пояснювала, що в угорських школах Закарпаття українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу в українські університети та пошуку роботи. .