Мнения

РФ передала Україні захоплені кораблі в межах рішення Міжнародного морського трибуналу – Чумак - Читать всем на rezonans

09:06 03 Декабрь Киев, Украина

РФ передала Україні захоплені кораблі в межах рішення Міжнародного морського трибуналу – Чумак Росія передала Україні захоплені військові кораблі в межах рішення Міжнародного трибуналу з морського права. Про це в інтерв'ю "BBC Україна", яке вийшло 2 грудня, сказав головний військовий прокурор Віктор Чумак. За його словами, Росія намагалася "втюхати" ці кораблі як речові докази у межах їхньої кримінальної справи, але Україна на це не погодилася. "І вони передавалися в рамках рішення Міжнародного трибуналу ООН із морського права", – сказав він.

Чумак повідомив, що кораблі прийняли "в дуже поганому стані" і за цим фактом буде відкрито кримінальне провадження про розкрадання. 25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли до Москви. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетинанні кордону РФ.

У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях. 25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.

7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Полозов повідомляв, що моряків відпустили під поручительство української омбудсменки Людмили Денісової. Справи проти них у РФ не закрили.

У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що Росія повернула кораблі без будь-яких умов. Начальник Генштабу – головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що кораблі пограбували мародери.

"Як військова людина можу зрозуміти, чому Росія зняла з кораблів засоби зв'язку і навігації. Але коли мені говорять, що вони навіть у гальюні унітази познімали – цього я не розумію. Коли мені кажуть, що на "Яни Капу", на буксирі, познімали оці трубопроводи мідні як кольоровий метал, я так розумію, що це не військові працювали, це мародери. По-іншому я не можу назвати тих істот, які так вчинили з військовим кораблем", – додав він.

25 листопада Зеленський заявив, що Україна формує списки зниклого обладнання і передасть їх РФ. "Вона обов'язково нам це поверне", – упевнений президент. За попередньою оцінкою, сума збитків, завданих Росією трьом кораблям Військово-морських сил ЗСУ, становить не менше ніж 55,5 млн грн, повідомляв заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський. .