Мнения

У Самборі реставрують 156 вікон в одній із найстаріших гімназій Галичини - Читать всем на rezonans

00:16 25 Ноябрь Киев, Украина

У Самборі реставрують 156 вікон в одній із найстаріших гімназій Галичини Будівлі Самбірської класичної гімназії імені Архикнягині Єлизавети, що на вулиці Січових Стрільців, 10 – понад 120 років. У 1893 році її збудували як одну з наймодерніших на той час: гімназія мала зали, які використовували як майстерні для професійного навчання, широкі сходи і великий хол. За дослідженнями історика Михайла Кріля, лише приміщення директора складалися з 4 кімнат, 2 кабінетів, кухні і коридора. Цю споруду зводили спеціально для навчальних цілей.

Утім, значна площа, високі стелі і великі вікна, які раніше були окрасою будівлі, зараз завдають чималого клопоту. Обігріти навчальний заклад вкрай важко, адже вікна, які не реставрували від часів будівництва, уже зовсім понищені. Директорка гімназії Світлана Якубовська розповіла Galnet, що деякі з них тримаються навіть без коробки. Вони просто вмуровані у стіну:

«Там навіть рами роз’єдналися і їх уже неможливо поправити.

Ми боїмося, щоб скло не повилітало, коли сильний вітер або буревій. В актовому залі стоїть 2 пічки, але як би ми їх не палили, якщо через вікна дує, то все одно буде холодно».

У класах вікна заклеюють скетчем або затикають ватою. Але ще одна проблема у тому, що через те, що рами зсохлися, вікна уже не вдається відчинити для провітрювання:
«Зараз карантин і приміщення повинні провітрюватися постійно, але дерев’яні вікна забиті, з ними зараз велика проблема. Вони не дають нормальних умов для навчання», – додає Світлана Якубовська.
Кілька років тому у гімназії поставили 65 тимчасових пластикових пакетів, але довго там вони не можуть бути, адже пам’ятка архітектури потребує дерев’яних, максимально наближених до автентичних вікон.

Таких зараз є лише 10. Читайте також: «Навіть стояти під ними було небезпечно»: У центрі Львова реставрують унікальні вітражі  Тож цьогоріч за програмою енергозбереження по освітніх закладах у Самбірській гімназії відреставрують 156 вікон. Усі нові пластикові і старі знімуть, а поставлять нові дерев’яні віконні рами, виготовлені з клеєного соснового буку за збереженими автентичними зразками. Згідно з проєктом, пофарбують їх у колір слонової кістки, фурнітуру також мають підібрати наближену до оригінальної.

У найгіршому стані – 5 вікон в актовому залі. Вони найбільші і коштуватимуть найдорожче. Згідно з тендером на платформі публічних закупівель prozorro, коштуватиме реставрація понад 9,5 мільйонів гривень. За кошторисом, з коригуванням, ПКД-експертизою, технічним наглядом і попередніми витратами – 10 мільйонів 181 тисячу.

«Будова потребує ремонту, бо вона розташована в історичній частині міста. Це одна з найстаріших гімназій Галичини, хотілося б привести її до ладу», – каже директорка.
Частина грошей на реставрацію піде з урядової програми «Спроможна школа для кращих результатів», частина – субвенція області, а приблизно 30% оплатить місто. Читайте також: На Самбірщині за 12 мільйонів будують дамбу, яка захистить від повені дві села Наступний проєкт, на який подалася гімназія – це програма реставрації фасаду і частини даху. До слова, у 1893 році для навчання у гімназії були пристосовані 8 класів, актовий зал – для зборів учнів, проведення концертів та імпрез, учительська канцелярія і директорська.

Гімнастичний зал і подвір`я давали змогу учням займатись спортом, влаштовувати різні ігри та забави. Цей навчальний заклад належав до старого типу класичної гімназії,  навчання тут тривало 8 років і було платним. Сюди приймали учнів після закінчення 4-ох класів народної школи. Основними предметами у гімназії були класичні мови: латинська (6 годин) і грецька (5 годин), у викладанні яких простежувався історико-цивілізаційний підхід.

Окрім того, викладалась польська, українська, німецька, французька та англійська мови, які давали змогу учням наблизитись до сучасних досягнень розвинених країн Європи і Америки. Для загального розвитку учням пропонувались предмети: фізика, етика, хімія, ботаніка, каліграфія, цикл естетичних дисциплін (малювання, співи, хореографія).   Обов`язковим предметом була військова підготовка. Гімназисти влітку перебували в таборах військово-спортивного типу, гімназія виплекала сотні військових командирів і керівників (всі студенти-українці взяли участь у визвольній боротьбі 1918-1921 років). Сьогодні гімназія працює за двома профілями – філологічний напрям – профіль української філології та природничо-математичний напрям – математичний профіль.