Мнения

Журналіст Руденко: Що буде, якщо буде відмінено "зелений" тариф? Ціна на електроенергію для Коломойського знизиться. Але почнуться суди - Спец. Материалы

04:23 15 Январь Киев, Украина

Журналіст Руденко: Що буде, якщо буде відмінено "зелений" тариф? Ціна на електроенергію для Коломойського знизиться. Але почнуться суди У підсумку війни проти "зеленої" енергетики, яку в Україні ведуть "окремі олігархи та пов'язані з ними народні депутати", країна ризикує нарватися не тільки на багатомільйонні штрафи, але й потрапити в нову енергетичну залежність від Росії, написав на своїй сторінці у Facebook 14 січня журналіст Сергій Руденко. "Свого часу, слідуючи загальноєвропейському тренду, було прийнято рішення розвивати "зелену" енергетику. Згідно зі стратегією, частка "зелених" кіловат у 2035 році має сягнути 25% у загальному енергобалансі. Сьогодні до цих показників нам ще далеко, та вже існує стійка тенденція – інвестори з усього світу почали вкладати в розвиток "зеленої" енергетики України.

Безумовно, важливу роль у цьому процесі грає стимулюючий "зелений" тариф, сплату якого гарантувала держава. Інвесторам вигідно вкладати гроші в українську енергетику: розвивати інфраструктуру, оновлювати енергомережі, створювати нові робочі місця. Сьогодні ж олігарх Ігор Коломойський через суди всіляко намагається відмінити стимулюючий тариф для "зелених" кіловат", – заявив Руденко. Він додав, що такі дії голова парламентського комітету з енергетики Андрій Герус пояснює тим, що через "зелені" тарифи зростає ціна електроенергії, а отже, її скасування зменшить розмір платіжок.

"Проте він не уточнює, що для українців ціна на електроенергію фіксована і не залежить від "зеленого" тарифу, а от для заводів Коломойського, які споживають ну дуже багато, це будуть додаткові знижки. Для розуміння: ринок електроенергії в України складає приблизно 500 млрд грн, витрати на "зелену" енергетику – 40 млрд грн, тобто 8% від ринку. Що буде, якщо буде відмінено "зелений" тариф? Ціна на електричну енергію для Коломойського знизиться. Але почнуться суди – адже інвестори вкладали гроші в Україну під певні умови, і ці умови в односторонньому порядку раптом відміняють.

І тоді вже Україні доведеться відшкодовувати мільярдні збитки", – переконаний журналіст. Руденко зазначив, що всі об'єкти традиційної енергетики у країні будували ще за радянських часів і строки їх експлуатації спливають. "Грошей на комплексну модернізацію треба більше, ніж на розвиток "зеленої" енергетики. Якщо не створювати альтернативи, дуже скоро ми будемо вимушені купляти не лише газ, але й електроенергію.

У кого – у Росії, по тій ціні, яку вона встановить. Тож платити менше українці за світло не стануть, інвестклімат у країні буде знищений, а в Москви з’являться нові важелі впливу на Київ. Повертаючись до "зеленої" енергетики, можливо, держава свого часу припустилася певних помилок навіть щодо розміру тарифу, але це не привід брати й усе відміняти. Є загально усталені процедури, європейська практика, як можна в діалозі з інвесторами переглянути тарифи і умови, за якими буде розвиватися галузь у подальшому.

До речі, певні законодавчі ініціативи для цивілізованого вирішення проблеми вже зареєстровані в парламенті", – підкреслив він. Ситуація навколо "зеленої" енергетики показує західним інвесторам, опікується нова влада в Україні інтересами держави чи "виконує забаганки олігарха Коломойського", вважає автор. "Фактично це вибір – чи ми йдемо у цивілізований світ, де все відбувається за правилами, чи залишаємося в сірій зоні російського впливу", – заявив Руденко.

https://www.facebook.com/sergij.rudenko1/posts/2846095078746301
Законопроєкт №2543 "Про внесення змін до деяких законів України щодо поліпшення інвестиційного клімату у сфері відновлюваної енергетики" було зареєстровано у Верховній Раді 6 грудня 2019 року.

За словами одного зі співавторів законопроєкту №2543, нардепки від "Голосу", членкині комітету з питань екологічної політики і природокористування Лесі Василенко, цей законопроєкт – компромісний, він дасть змогу розвивати "зелену" енергетику, захистить інвесторів і сприятиме підвищенню інвестиційної привабливості України. Законопроєкт №2543 про добровільну реструктуризацію "зеленого" тарифу підтримує більшість учасників ринку, зазначила народна депутатка України від "Слуги народу" Людмила Буймістер. 13 грудня голосування щодо цього законопроєкту було провалено в комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на чолі з нардепом від "Слуги народу" Андрієм Герусом. Посольства Данії, Норвегії та Швеції закликали владу України досягти компромісу з інвесторами в питанні "зелених" тарифів.

У Європейській бізнес-асоціації заявили, що законопроєкт збереже привабливість України для тих, хто планує вкладати гроші в розвиток поновних джерел енергії, та дасть змогу отримати €4 млрд інвестицій. Посольства Данії, Норвегії та Швеції закликали владу України досягти компромісу з інвесторами в питанні "зелених" тарифів. У Європейській бізнес-асоціації заявили, що законопроєкт збереже привабливість України для тих, хто планує вкладати гроші в розвиток поновних джерел енергії, та дасть змогу отримати €4 млрд інвестицій. .