Общество

До очисних у Каланчаку півкроку залишилося - Спец проект rezonans

23:47 14 Февраль Киев, Украина

До очисних у Каланчаку півкроку залишилося За півкроку до запуску власних очисних споруд знаходиться селище Каланчак на Херсонщині. Але чому саме за півкроку – то окрема історія. Потужний комплекс очисних, спроможних знезаражувати та відводити на поля фільтрації 1400 кубометрів стоків на годину, у райцентрі заходилися будувати ще на початку 80-х років минулого сторіччя, та грошей на завершення значимого проекту не вистачило, і недобуд «заморозили». Повернулися до нього лише торік, але за цей час змінилася й техніка, й екологічні вимоги до такого роду об’єктів.

Тож очисні, власне, довелося зводити заново. Нова будівля насосної та лабораторії на очисних Каланчака У жовтні 2019-го з обласного бюджету Каланчацькій ОТГ надали для цього шість мільйонів гривень. На ці гроші купили нові економічні насоси, установку для доочищення стоків за допомогою ультрафіолету, а не шкідливого для здоров’я та навколишнього середовища хлорування, проклали напірний колектор з пластикових труб завдовжки у кілометр, звели нову будівлю для лабораторії та насосної (на знімку). Залишилося змонтувати обладнання, й очисні можна вводити в експлуатацію.

Та підійшов до кінця календарний рік, і роботи на об’єкті знову призупинені – половина з виділених коштів «зависла» на рахунку громади у Держказначействі. Адже українське законодавство чітко регламентує: гроші з бюджету, асигновані на придбання робіт чи послуг, мають бути витрачені саме в тому році, коли їх перерахували. І неважливо, коли це сталося – на початку чи в кінці року. Якщо ж ні, то тепер усю процедуру треба проходити знову: Херсонська облрада має обговорити доцільність фінансування на комісіях, потім розглянути питання на сесії.

І лише в тому випадку, якщо депутати проголосують «за», будівництво очисних продовжать. Голова Каланчацької ОТГ Володимир Зінчук – За умови, якщо «завислі» на рахунку мільйони розблокують у лютому, очисні вже у червні можуть бути введені в експлуатацію. Очікувана потужність: чотириста кубометрів стоків на годину. Для потреби селища цього цілком вистачить, – запевняє голова Каланчацької ОТГ Володимир Зінчук.

Зараз стічні води з усього Каланчака йдуть на поля фільтрації через старі очисні, які відпрацювали півстоліття. Вони радше нагадують металобрухт, і виконують свою основну функцію із великим «скрипом та рипом» – будь-якої миті можуть вийти з ладу. Тож і депутатам облради затягувати з ухвалою продовжити фінансування будівництва нових очисних просто  небезпечно, аби околиці райцентру через аварію не перетворилися на зону екологічного лиха. Їх у нас, на жаль, і без того вистачає.

Сергій  ЯНОВСЬКИЙ. Фото автора. Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал t.me/newsnewday .