Общество

Неймовірна історія захованого і через 50 років викопаного з-під землі пам’ятника на Тернопільщині - Читать в rezonans.info

03:49 01 Июль Киев, Украина

Неймовірна історія захованого і через 50 років викопаного з-під землі пам’ятника на Тернопільщині Цікаву історію кореспонденту «Терену» розповіла заступник директора Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури Людмила Строцень.

– До річниці проголошення Акту відновлення Української Соборної Держави (30 червня 1941 року) розповім історію про пам’ятний знак, який був встановлений з нагоди цієї визначної події 79 років тому на Тернопільщині.  Так ось, у селі Вимислівка Козівського району зберігся унікальний пам’ятник. Він чи не єдиний такий на території нашої області та й взагалі рідко де зустрічається на теренах України. Пам’ятник встановлений на високому земляному насипі, до якого ведуть сходи.

В художньому плані робота скульптора захоплює. Складається він зі стели і фігур двох воїнів (січових стрільців чи вояків УГА), які виструнчилися на стійці по боках стели у повному бойовому обладунку зі зброєю в руках. На стелі – барельєфне зображення хреста, на якому тризуб. Зверху пам’ятник прикрашає ваза із викарбуваним терновим гіллям і хрестом.

Напис на стелі з’ясовує, до якої події приурочено пам’ятник – «В пам’ять проголошення Самостійної Соборної Української держави 30.VI. 1941 р.» Монумент має свою цікаву історію. Встановлено його було в часи німецької окупації. Як сталося, що німецька адміністрація його не знищила – залишається загадкою.

З приходом радянської влади жителі села зрозуміли, що пам’ятник необхідно заховати. І правильно зробили, адже усі прояви української самостійності тоді жорстоко придушувались. Вирішено було закопати його біля старої церкви. Коли відновилась українська державність в 90-х роках XX ст., пам’ятник постановили віднайти і відновити.

У цей час якраз почали будувати нову церкву. Пошуки закопаного пам’ятника були довгими. Старожили забули точне місце сховку. Вже було опустили руки.

Але, як кажуть жителі села, – «Бог добрий!». Тривалі пошуки увінчалися успіхом. На той час «могили» (так називали в народі земляний насип, на якому стояв пам’ятник) уже не було і близько, в радянські часи її розтягнули тракторами, щоб і сліду не залишилось. Було вирішено на старому місці насипати нову символічну могилу і відновили на ній багатостраждальний пам’ятник, – розповіла заступник директора Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури Людмила Строцень.

Ось така історія. Воістину, власна держава – це віковічне прагнення мільйонів українців і ніяка окупаційна влада, ніякі заборони і бульдозери не в силі це зупинити. Пам’ятник у Вимислівці – яскраве тому підтвердження. Фото: Тернопільська обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури .fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe { width: 100% !important; } Розповсюдити цю статтю у Share on FacebookShare on Twitter .