Проишествия

Ремонтував годинник, якому більше 300 років: історія годинникаря з Кременця (фото) - rezonans.info

00:02 02 Февраль Киев, Украина

Ремонтував годинник, якому більше 300 років: історія годинникаря з Кременця (фото) Віталій Софіянчук майже сорок років ремонтує годинники в Кременці. Він залишився єдиним представником такої професії в місті. В його майстерні хаотично і голосно цокають стрілки годинників, навіть коли не прислухатися. Годинників дуже багато.

Є великі настінні, є будильники, є наручні і майже всі родом з минулого століття, пише «Кременець city». Тепер таких не випускають, каже годинникар Віталій Софіянчук. Він розповідає і паралельно продовжує лагодити стареньку “Молнію”. На годиннику геть затертий рік випуску.

Приблизно визначає, що, йому мабуть, десь біля шестидесяти. Віталій годинник зачищає, полагодить осі і за роботу візьме сорок гривень. І якщо раніше міг відремонтувати десять, п'ятнадцять годинників одразу, то тепер на день до годинникаря може прийти два клієнти, це в кращому випадку. І здебільшого не лагодити, а просто замінити батарейку.

— Тепер все китайське, одноразове і пластмасове. Там і ремонтувати нічого, — каже Віталій. Колись у місті було десяток годинникарів А сам пригадує колишні роки, коли в місті було десяток майстрів, і кожен був при справі. Були й учні, яких сам навчав.

Тепер ремонт годинників справа неприбуткова. — Зараз кожен хоче якийсь бізнес. А що з годинників взяти? Зізнається, що їх навіть з ремонту буває не забирають. Тому оплату тепер бере наперед.

А сам дістає три переповнених ящики годинників, які в майстерні лежать не один рік. — Часом згадує хтось, приходить, — каже майстер. Годинникаря Віталія полюбляють колекціонери. Навідуються і для того, щоб оцінити річ.

Порадитися. — Це колись, в радянські часи раритетом майже не цікавилися. А тепер все навпаки. Додає, що колишні годинники були ексклюзивними, ручної зборки і довговічними в експлуатації.

Доводилося навіть якось ремонтувати годинник 1700 року випуску. Він був справним, але потребував чистки механізму. Каже, що чистити бодай раз на рік потрібно всі механічні годинники. — А в сучасних годинниках коштовність лише в оформленні.

Золотий, титановий, з дорогоцінним камінням чи без — механізм однаковий. Хороший годинник — не може вартувати дешево Найкращими каже є швейцарські та японські. А хороший годинник не може вартувати менше ста доларів. Іноді доводиться і розчаровувати людей.

— Часом приносять, подивись, то з Америки, чи то з Італії, а його відкриваєш, а там Китай. Єдиний плюс, що для Америки в Китаї роблять корпус солідніший. Додає, що так і підробку від оригіналу відрізнити нескладно. Постійні клієнти у Віталія теж є.

Приїжджають і з сусідніх районів. Найчастіше із Шумська. Та їх все менше. Як і робочий день годинникаря, все коротший.