Спецпроекты

Зеленський обговорив із Путіним обмін утримуваними особами - Расследование редакции

21:17 14 Февраль Киев, Украина

Зеленський обговорив із Путіним обмін утримуваними особами Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним. Про це 14 лютого поінформувала пресслужба глави Української держави. Сторони обговорили виконання домовленостей, досягнутих під час нормандського саміту 9 грудня 2019 року в Парижі, а також підготовку до наступної зустрічі лідерів "Нормандської четвірки". "Зеленський і Путін акцентували увагу на процесі звільнення утримуваних українських громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму, а також у Російській Федерації", – зазначили у пресслужбі.

В ОПУ додали, що сторони погодилися з необхідністю активізувати роботу на рівні тристоронньої контактної групи в Мінську для реалізації досягнутих домовленостей. У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.

Переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії. У 2019 році після того, як президентом став Зеленський, між Україною та РФ відбувся один обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, – політв'язні Олег Сенцов, Володимир Балух, Олександр Кольченко, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, а також захоплені Росією біля Керченської протоки 24 моряки. Крім того, 29 грудня відбувся обмін утримуваними особами між Україною та бойовиками "ДНР" і "ЛНР".

За даними СБУ, з непідконтрольних територій повернулося 76 українців. Україна видала ОРДЛО 124 людей. 12 лютого 2020 року уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова говорила, що в анексованому Криму і на території Росії незаконно утримують в ув'язненні 116 громадян України. Представництво президента України в Автономній Республіці Крим повідомляло, що жителі Криму, яких утримують на території півострова та у РФ, буде занесено у список для обміну на наступному етапі звільнення.

В інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", яке вийшло 11 лютого, Зеленський заявив, що обмінів може бути кілька. За його словами, "на тій стороні понад 200 наших, а в нас тут десь 175–180". 11 лютого у МЗС РФ заявили, що нормандський саміт з урегулювання ситуації на Донбасі, запланований на квітень, наразі під загрозою зриву. .